Scroll to top
  • WAFF 2022
Get In Touch
warsawanimationff@gmail.com

WAFF2022

Blok pierwszy – Women’s Circle – to nie tylko historie kobiet, ale przede wszystkim historie traktujące o tym, czym jest kobiecość w kontekście fizycznej budowy ciała, seksualności czy bagażu przekazywanego nam przez pokolenia. Szczególnie poruszający film, Granny’s sexual life (reż. Urška Djukić, Émilie Pigeard), oparty jest na zapiskach i wspomnieniach kobiet z reportażu “Fire, Ass and Snakes are not toys”. Prostą, niemalże wulgarną formą wizualną opowiada historie z życia seksualnego naszych babć i prababć – o ich brutalności, bezkompromisowości, patriarchacie i metodach przetrwania. W tym bloku widzowie będą mieli szansę obejrzeć ostatnią animację z zachwycającego tryptyku Marty Pajek Figury Niemożliwe i inne historie, I, czy subtelnie opowiedzianą historię o zmianie płci w All Those Sensations in My Belly (reż. Marko Djeska).

Blok drugi – Family Moves – oparty jest na złożonościach i zawiłych strukturach relacji rodzinnych. To tu tworzą się najbardziej skomplikowane emocjonalne układanki, formułują i zawiązują zależności. W ramach Family Moves prezentowany jest między innymi najnowszy film jednego z najbardziej rozpoznawalnych duetów polskiego świata animacji – Slow Light w reżyserii Kijek/Adamski oraz A brief history of us w reżyserii wybitnego pisarza, Etgara Kereta, który zasłynął z tego, że jego krótkie opowieści były jednymi z najchętniej adaptowanych na świecie.

Blok trzeci – Ecce Homo – składa się najwięcej filmów traktujących o stanie obecnego świata i pozycji człowieka w stosunku do natury, drugiego człowieka i przeszłości, m.in. jeden z najczęściej nagradzanych w tym roku filmów Letter to a Pig (reż Tal Kantor), będący opowieścią o liście napisanym przez ocalałego z Holocaustu człowieka do świni oraz o stosunku młodego pokolenia do historii. Warta zobaczenia jest też zachwycającą technicznie animacja Of Wood (reż. Owen Klatte), która wykonana została przez rzeźbienie klatek historii ludzkości w kłodzie drewna. Kolejną propozycją jest poruszający, animowany dokument o efekcie ludzkich decyzji – Było sobie morze Joanny Kozuch, opowiadający o historii Morza Aralskiego – morza, które wyschło.

Blok czwarty – Playground, jest mieszanką filmów lekkich i śmiesznych z obrazami onirycznymi oraz koszmarami. Filmem otwierającym program jest Luis I. King of Sheep (reż. Markus Wulf), który fantazjuje na temat poczynań stada owiec w momencie, gdy jedna z nich znajduje koronę i mianuje się królem. Zaprezentowana zostanie nagrodzona BAFTĄ poetycka impresja o samotności i uwiązaniu pasażerów czekających na ostatni autobus w Do not feed the pigeons (reż. Antonin Niclass), a także sensualnie erotyczny epizod z życia plastelinowych Aksolotów w Zoon (reż. Jonathan Schwenk). W tym programie pojawia się zdecydowanie najwięcej szalonych pomysłów, a także brutalnych i krwawo interpretujących rzeczywistość scen, dlatego jest on nieodpowiedni dla dzieci.

We use cookies to give you the best experience.